МБП: СИТЕ НА КОИ ИМ Е ОДЗЕМЕНО БУГАРСКОТО ДРЖАВЈАНСТВО ДА СЕ ОБРАТАТ КОН КОНЗУЛАРНИТЕ ПРЕТСТАВНИШТВА НА Р.БУГАРИЈА

Здружението за Македонско-бугарско пријателство- Скопје испрати соопштение до јавноста со цел разјаснување на одредени прашања поврзани со измените во законот за бугарско државјанство кои

Read more

АМБАСАДОРОТ НА БУГАРИЈА АНГЕЛ АНГЕЛОВ СЕ СРЕТНА СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МБП ДОБРЕ МИТРЕВ

Претседателот на здружението Македонско бугарско пријателство- Скопје, Добре Митрев, денеска се сретна со амбасадорот на Р. Бугарија во Скопје, неговата екселенција Ангел Ангелов. На

Read more

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МБП-СКОПЈЕ ДОБРЕ МИТРЕВ ОДДАДЕ ПОЧИТ ПРЕД ЛИКОТ И ДЕЛОТО НА ГОЛЕМИОТ БУГАРСКИ РЕВОЛУЦИОНЕР ВАСИЛ ЛЕВСКИ

Делегација на Здружението за Македонско-Бугарско пријателство-Скопје, начело со претседателот на Здружението, Добре Митрев, положи свежо цвеќе пред спомен обележјето на Васил Левски на бугарската

Read more

НОВИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МБП Д.МИТРЕВ: НА ПОПИСОТ ЌЕ СЕ ИЗЈАСНАМ КАКО ЕТНИЧКИ БУГАРИН, ГИ ПОВИКУВАМ И СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА ЗДРУЖЕНИЕТО ЗА МАКЕДОНСКО БУГАРСКО ПРИЈАТЕЛСТВО ДА ГО НАПРАВАТ ИСТОТО.

Добре Митрев е роден на 28.11.1963 г. во Кавадарци. Оженет е и е татко на две деца. На 14.11.2020 г. Добре Митрев беше избран

Read more

ДЕЛЕГАЦИЈА НА МБП-СКОПЈЕ ПОЛОЖИ СВЕЖО ЦВЕЌЕ НА ГРОБОТ НА ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ

Делегација на МБП-Скопје, предводена од претседателот на Здружението, Столе Велков, беше дел од традиционалната панихида во памет на големиот револуционер и водач на ВМРО,

Read more

БОРИСОВ И ЗАЕВ ЗАЕДНО СЕ ПОКЛОНИЈА НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ, БУГАРИЈА НЕМА ДА ГО БЛОКИРА ПАТОТ НА МАКЕДОНИЈА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ

Не сакам ни да помислам на можноста Бугарија да го блокира патот на Македонија за почеток на преговорите со ЕУ. Покрај сите напори што

Read more

ДЕЛЕГАЦИЈА НА МБП ДЕЛ ОД МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ДЕНОТ НА ВРАЦА И ХРИСТО БОТЕВ“

Делегација на Здружението за Македонско-Бугарско пријателство беше дел од конференцијата ” Проблемите на Бугарите во туѓина” којашто се одржа во градот Враца, Република Бугарија,

Read more

МБП на прием по повод 6-ти Мај, денот на Бугарската армија и храброст

Синоќа претставници на Македонско-бугарско пријателство на чело со претседателот на здружението, Столе Велков, беа гости на свечениот прием организиран од Бугарската амбасада во Скопје,

Read more