Георги Прванов: Договорот за добрососедство е потребен. Ние треба да и помогнеме на Македонија

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов изјави дека потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија е добар начин да се направи првиот

Прочитај повеќе

МБП-КУМАНОВО СО НОВО РАКОВОДСТВО И НОВА КАНЦЕЛАРИЈА

 Здружението за Македонско-Бугарско пријателство-МБП избра ново раководство во Куманово. За претседател беше именувана Фросина Китановска, за подпредседател Даниел Николовски а за секретар Елеонора Митровска.

Прочитај повеќе

Македонија и Бугарија наскоро со Договорот за добрососедство

Македонскиот и бугарскиот премиер денеска од Софија најавија нова страница во државните односи. Историските проблеми ќе се надминуваат со заеднички прослави, именување улици и

Прочитај повеќе

Премиерот на Р. Бугарија Бојко Борисов: Сакам Македонија да биде стабилна држава

Mногу сакам Република Македонија да биде стабилна држава. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по разговорите во Берлин со германскиот канцелар Ангела Меркел.

Прочитај повеќе

МБП: ГО ПОЗДРАВУВАМЕ ИЗБОРОТ НА НОВАТА ВЛАДА НА РМ И СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА МАКЕДОНИЈА КОНЕЧНО ЌЕ ТРГНЕ НАПРЕД ПО ПАТОТ КОН ЕУ И НАТО

Здружението за „Македонско-Бугарско пријателство“ го поздравува господинот Зоран Заев за претседател на новата македонска Влада и му посакува истрајност во решавањето на тешките задачи

Прочитај повеќе

Б.Борисов: По составувањето на новата македонска влада ќе оствариме билатерална средба за европската иднина на Македонија

Сега сè е во рацете на политичката класа во Македонија. Ова вчера го изјави премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов во емисијата “Слободна зона”

Прочитај повеќе

МБП РАСПИШУВА КОНКУРС ПО ПОВОД ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

        По повод 24 мај – Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј, здружението за Македонско – Бугарско пријателство,  трета

Прочитај повеќе

МБП-Кавадарци по повод денот на храброста и празник на Бугарската армија

Претставници на Здружението за ,,Македонско-Бугарско пријателство” МБП-Кавадарци, по повод денот на храброста и празник на Бугарската армија, кој традиционално се одбележува секоја година на

Прочитај повеќе