Претседателот на бугарскиот парламент во посета на огранокот на МБП во Охрид

Претседателот на бугарскиот парламент, г-н Димитар Главчев го посети Охрид во рамките на својата дводневна посета на Р. Македонија. Тој се сретна со градоначалникот

Прочитај повеќе

Мотото на МБП е реалност за Македонијa

ПРИЈАТЕЛСТВО СОРАБОТКА ПРОСПЕРИТЕТ   Во рамките на посетата на Република Македонија, министерот за одбрана и вицепремиер на Владата на Република Бугарија, г-дин Красимир Каракачанов

Прочитај повеќе

МБП: Македонија и Бугарија го направија првиот заеднички чекор напред

Денеска се потпиша еден историски договор меѓу две братски држави кои делат заедничко минато и чекорат кон својата заедничка евроатлантска иднина во структурите на

Прочитај повеќе

Георги Прванов: Договорот за добрососедство е потребен. Ние треба да и помогнеме на Македонија

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов изјави дека потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија е добар начин да се направи првиот

Прочитај повеќе

МБП-КУМАНОВО СО НОВО РАКОВОДСТВО И НОВА КАНЦЕЛАРИЈА

 Здружението за Македонско-Бугарско пријателство-МБП избра ново раководство во Куманово. За претседател беше именувана Фросина Китановска, за подпредседател Даниел Николовски а за секретар Елеонора Митровска.

Прочитај повеќе

Македонија и Бугарија наскоро со Договорот за добрососедство

Македонскиот и бугарскиот премиер денеска од Софија најавија нова страница во државните односи. Историските проблеми ќе се надминуваат со заеднички прослави, именување улици и

Прочитај повеќе

Премиерот на Р. Бугарија Бојко Борисов: Сакам Македонија да биде стабилна држава

Mногу сакам Република Македонија да биде стабилна држава. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по разговорите во Берлин со германскиот канцелар Ангела Меркел.

Прочитај повеќе